Midsommarbordets frestelser - vi har listan på allt du kan äta

Midsommarbordets frestelser - vi har listan på allt du kan äta

Publicerad 21 juni 2011 00:01 5 Kommentarer

Midsommar förknippas med festligheter och god mat tillsammans med goda vänner och familj. Vi har listan på vad du som är gravid kan äta bland läckerheterna på det svenska midsommarbordet.

Har du egna frågor som vår lista inte tar upp, passa på att fråga vår kostrådgivare idag för att ha chans att få svar innan midsommar.

Ät så mycket du vill av:

  • Varmrökt lax
  • Sill från burk/förpackning
  • Gräddfil
  • Hårdostar som tex cheddar, prästost och grevé.
  • Jordgubbar och andra grönsaker/frukter - se bara till att skölja dem ordentligt innan du äter dem!
  • Janssons frestelse

Var lite extra noggrann med:

  • Gravad och kallrökt lax - välj nyförpackad eller nygravad/nyrökt.
  • Kött - se till att innertemperaturen kommer upp över 65 grader vid grillningen/tillagningen.
  • Rom - välj den från burk.
  • Strömming, lax och öring från Östersjön, Vänern och Vättern och röding från Vättern - Livsmedelsverket rekommenderar att gravida ska begränsa sitt intag till totalt 2-3 gånger per år av dessa fiskar på grund av risk för onödigt höga halter PCB och dioxin.
  • Gädda, abborre, gös - Livsmedelsverket rekommenderar att gravida ska begränsa sitt intag till totalt 2-3 gånger per år av dessa fiskar på grund av risk för onödigt höga halter kvicksilver (det finns fler fiskar i denna kategori. För hela listan, se slv.se).
  • Mjuka/halvmjuka dessertostar som tex camembert och brie - ät dem endast om de först hettats upp till "bubblande het".

Vad innehåller ett typiskt midsommarbord för dig?

Fråga Teresa Hellgren om du är osäker på något som finns på ditt traditionella midsommarbord, klicka här!

 

Stina Sandström
stina@minbebis.com

Sätt betyg:
(2.97) 485 Röster


Läsarkommentarer (5)


  • flickanpanorra Ons 22 jun 00:15

    Snapsen då? ;)

  • saferide Ons 22 jun 19:45

    Brie-rekommendationen gäller väl bara opastöriserad brie? Och det är ganska svårt att hitta nu för tiden :)

  • Charlotte Tor 23 jun 10:25

    Nej tyvärr inga mögelostar, varken pastöriserade eller opastöriserade, om de inte hettas upp.

  • Carina Lör 25 jun 18:43

    Inte konstigt att så många barn är allergiska nuförtiden. När våra föräldrar var gravida kunde de äta precis vadsomhelst och oss är det inge fel p , och våran generation är inte heller lika allergiska som den yngre generationen. Jag är född på -60 talet.

  • Rebecka Tor 30 jun 12:05

    Mn kan visst äta mögelost, var på ostboden här i stan där jag bor och fick en genomgång. Alla kan man inte äta men det finns ett gäng för oss gravida ost-älskare! =D

Vill du slippa fylla i texten ovan så registrera dig gratis här.



Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm