Är/var du noggrann med maten du äter/åt under graviditeten?
Resultat
- Ja (55%)
- Nej (0%)
- Ganska (45%)
- Vet inte (0%)
Totalt 11 röster
Februariförälder 2014 – här finns din vänta barn grupp!
2013-06-10 0 Kommentarer
Ska du föda barn i februari nästa år? Här är din grupp där det diskuteras för fullt!...
Fråga barnmorskan online
Fråga barnmorskan presenteras i samarbete med BB Stockholm och Barnmorskorna Gamla Stan & Östermalm. Vi vill att vårdkedjan, inte bara dygnet runt förlossningen, ska vara formad runt den gravida kvinnan och hennes behov. Vi arbetar utifrån synsättet att det är viktigt för kvinnan att vara delaktig, ha kontinuitet och få fatta beslut runt sin graviditet och sitt födande.
Madeleine Kilsbeck verksamhetschef svarar på frågor om graviditet och förlossning.
Vid akuta problem eller frågeställningar – kontakta er lokala mottagning.
Hur snabbt får jag svar?
Om din fråga blir publicerad får du svar inom några dagar. Vi har tyvärr inte möjlighet att besvara alla frågor så kontakta därför alltid er lokala mottagning vid akuta problem eller frågeställningar. Vi kommer inte publicera efternamn eller emailadress.
-
Publicerad 2013-06-10 14:34
Bim+18 - är jag gravid?
Hej! Jag slutade med minipiller Cerazette första veckan i januari-13 och fick mens den 28/2 och den var helt normal, som den brukade vara innan jag började med Cerazette. Vill också tillägga att jag inte hade någon mens under de 2 år som jag åt minpiller, jag fick kanske mens tre gånger under de åren. Hur som helst, jag fick min mens den 28/2 och när den 28/3 kom och jag inte haft några som helst känningar och ingen mens så tog jag ett graviditetstest, vilket visade negativt. Gjorde sedan ett test lör den 6/4, alltså 9 dagar över bim - det visade också negativt. Nu har det gått 18 dagar och jag har fortfarande inte fått min mens. Jag har däremot varit illamående ett par gånger, blivit väldigt yr på sista tiden och kissar oftare. Vad händer? Kan jag vara gravid? Hur länge ska jag vänta tills jag gör nästa graviditetstest? Kan mensen ha uteblivit? Jag är helt frisk så det är inga problem där. Med vänliga hälsningar, Charlotte
Svar
Det verkar som din ägglossning inte blivit regelbunden än efter att du slutade med Cerazette. Då kan det även vara svårt att pricka in möjligheterna till graviditet. En graviditetstest i veckan räcker, då är det lättast ha koll på när du blev gravid.
Taggar: bli gravid




