-
Graviditet
-
Snack om barn
-
Föräldrasnack
- Min bebis föräldragrupper
-
Föräldrasnack
- > Allmänna trådar föräldrasnack
- > Fotat & filmat
- > Inredning & trädgård
- > Inreda barnrum
- > Familj & livet som förälder
- > Shopping, mode & skönhet
- > Intressen & nöjen
- > Känsliga ämnen
- > Ångest & depression
- > Relations problem
- > Alkohol & missbruk
- > Sorg & saknad
- > Mat & recept
- > Hälsa & motion
- > Föräldrabloggar
- > Bloggtävlingar
- > Ekonomi & Jobb
- > Tips
- > Bröllop
-
Pappa forum
- Köp & Sälj på Min Bebis
|
|
15 år, missfall?!? Hjälp!!
10 inlägg • Sida 1 av 1
15 år, missfall?!? Hjälp!!Hej! Fick min mens i förrgår.
Var på stan med två kompisar idag, fick sån extrem smärta.. Det kändes som en EXTREM mensvärk.. Tog bussen hem, och direkt när jag kom in i huset kände jag att det bara rann ur en stor klump ur mig som var 6x4 cm kanske.. Den var grå/vit-röd(blod) aktig.. Vad kan det varit, missfall?! När den var ute mådde jag bra igen, men fick normal mensvärk efter någon timma. Tack på förhand.
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Plus, mensen var försenad lite mer än en vecka!
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!oj! ringde du Barnmorskan? hoppas det ordnar sej för dej!
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Nej, det gjorde jag inte. Vet inte vad jag skulle göra, bara la mig i sängen och tänkte.
Idag så är mensen nästan borta, så jag hade de bara i två dagar vilket är mycket ovanligt för mig. Jag har alltid haft det i 7 dagar sen jag fick den för första gången. Har ingen aning om vad det kan varit..
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Hej!
Så var mitt första missfall, jag såg iofs säcken väldigt tydligt (vit) och sen var det en stor blodklump också. Kanske ca 3 cm stort. Jag fick MF ungefär då jag skulle fått mens. Det låter som ett missfall iaf, väldigt tidigt sådant. Men då har allt förmodligen kommit ut och du slipper infektioner till exempel. 2 st MF, 1 st MA.
Jag har en balanserad translokation (genetiskt fel) mellan kromosomerna 4q;17q. Liten mirakeltjej född 2011-12-25.
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Tack för hjälpen!
Blev lite mindre oroligare nu när du berättade att förmodligen allt kommit ut och att jag slipper infektioner. Det var inte precis mens jag fick i förrgår, det var mer lite brunt så som alla andra andra har beskrivit. Sen blödde det jättemycket så jag åkte hem och mådde så sjukt illa så jag inte visste vart jag skulle ta vägen, kallsvettades och ville bara hem, så kom det ut som sagt. Jag antog att det var missfall. Men tack så mycket igen!
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Jag tycker du kan ta kontakt med ungdomsmottagningen så kan de kolla så att allt är okej. Så att allt har kommit ut om det var ett missfall eller så att du inte fortfarande är gravid. Sen kanske du kan få nå preventivmedel om du inte redan har det.
Jag tyckte klumpen lät ganska stor för att mensen bara var försenad en vecka? Jag fick missfall i v.6 och det var lite klumpigt och jag blödde lite mer än vanligt. Det gjorde inte ondare än vanlig mensvärk men jag blödde i ca 8 dagar. Annars brukar det va 5 dagar. Så var det för mig i alla fall. Om klumpen var så stor måste du nästan ha vart längre gången? I v.6 är barnet bara ca 5mm stort men däremot är den ca 5.5cm vid v.12
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!Jag vet inte vilken vecka jag var i eller någonting, men jag har p-piller men har för mig att jag råkade slarva med de just den veckan.
Jag ska nog fixa mig en tid till ungdomsmottagningen.
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!igelkott:
Hur har det gått för dig? Hoppas att allt är bra med dig! skickar styrke kramar PCO 2011-06-21
3 MF i vecka 7 2009-01-27 4 MF i vecka 12 2009-07-15
Re: 15 år, missfall?!? Hjälp!!igelkott! hur har det gått för dej? hm förlåt att jag frågar, men är inte 15 lite ungt att tänka på barn? förlåt jag låter som en moraltant, men vad säger dina föräldrar? och din kille. klart man inte tänker på att kolla med barnmorsakn men va det jag skulle jag nog åkt till akuten direkt! hoppas det ordnar sej för dej och som sagt, förlåt att jag låter moralpekpinne
10 inlägg • Sida 1 av 1
|




