-
Graviditet
-
Snack om barn
-
Föräldrasnack
- Min bebis föräldragrupper
-
Föräldrasnack
- > Allmänna trådar föräldrasnack
- > Fotat & filmat
- > Inredning & trädgård
- > Inreda barnrum
- > Familj & livet som förälder
- > Shopping, mode & skönhet
- > Intressen & nöjen
- > Känsliga ämnen
- > Ångest & depression
- > Relations problem
- > Alkohol & missbruk
- > Sorg & saknad
- > Mat & recept
- > Hälsa & motion
- > Föräldrabloggar
- > Bloggtävlingar
- > Ekonomi & Jobb
- > Tips
- > Bröllop
-
Pappa forum
- Köp & Sälj på Min Bebis
|
|
Gravid efter missfall
37 inlägg • Sida 4 av 4 • 1, 2, 3, 4
Re: Gravid efter missfallHade en menstruation efter det första missfallet innan jag blev gravid igen. Nu har jag haft två menstruationer efter det andra missfallet och är möjligen gravid (BIM-6). Har hört av läkare att det är bra att vänta en menstruation innan man blir gravid men att det inte är farligt eller ökar risken för missfall om man blir gravid direkt. Tror att kroppen avgör när den är redo! Kan vara lite klurigt att veta om man är gravid direkt efter ett missfall då tester kan visa positivt i flera veckor (jag plussade efter tre veckor, svagt men iaf).
Lycka till allihop! ![]() ![]() ![]()
Re: Gravid efter missfallHej, det tog ett år för mig att bli gravid igen efter missfall.
Re: Gravid efter missfallfick MA i mars, gjorde både medicinsk abort + skrapning eftersom allt inte kom ut (fostret var 12 v). nu är jag äntligen gravid igen, så hoppas på en liten i slutet på juni. så det där med att man ska vara extra fertil efter ett missfall gällde inte för mig iaf. fick rekomendation att vänta 2-3 månader, men fuskade lite, väntade tills en mens kommit..
Re: Gravid efter missfallFick MA början av september, är nu gravid i v5+3. Han få en mens emellan, rekomendationerna vi fick var att helst vänta tills mensen kommit igång men framför allt känna efter själva när vi var redo. Både fysiskt och psykiskt
MA 4/9 -09 v18
MA 4/1 -10 v13
Re: Gravid efter missfall2 mf. Gravid på 3e försöket med båda. Sista gången provade jag älstickor och det tog direkt. Lärde mig att jag hade äl 1 dag tidigare än jag trott. Ska köra stickor nu så fort jag slutat blöda. Så jag hoppas på max3 försök nu oxå. Blir jag gravid nu igen kommer jag inte att vänta barn, jag ska vänta mf. På så vis blir ja inte besviken... Istället är det en bonus om det lilla livet håller i sig. Blir det mf igen så är det 3e med samma partner och då får jag en utredning. Så nästa grav får jag iaf nåt...bebis eller utredning. Skam den som ger sig. Jag kan ju iaf bli gravid... Det är ett steg på vägen. Många som har svårt för det steget så jag är glad ändå. Det gäller att se det positiva i allt. Lycka till tjejer. Ni kan bli gravida, det har ni bevisat!
Re: Gravid efter missfalljag fick missfall den 17 maj i år och var då i vecka 7 tror jag, men nu är bebisverkstaden i full gång och har redan kommit halvvägs
Re: Gravid efter missfallFör ungefär 3 månder för mig att bli gravid efter mf i september. Nu beräknas jag få bebis i september 2010.
* Försökt sen sommaren 2009.
* Utredningen säger att det inte är något fel. ![]() Följ gärna vår resa: http://minbebis.com/blogg/jessieh/ MF 090912 (v 5+3) MF 100112 (v 6+5) MF 100513 (v 5+0) Utomkvedes 120111 (v 5+0) Ta inte livet för givet, det är alldeles för kort för det.
37 inlägg • Sida 4 av 4 • 1, 2, 3, 4
|










