Maria Wigbrant

Hej! Innebandy är en av de aktiviteter vi inte rekommenderar un...

Träningsrådgivare

 

Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Första trimestern - gravid vecka 0-12. När du skapar en tråd så döper du den till exempelvis "gravid vecka 10 - inskrivning" skriv den vecka du vill prata om.

Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav jessjess 16 aug 2010, 17:28

grattis till alla som har plussat själv plussade jag idag och jag vart så himla glad och min pojkvän vart lika glad :D
men har en fråga ska man ringa till barnmorskan direkt är förmodligen i vecka 5 tror jag de är svårt att räkna ut eftersom menscykeln är oregelbunden!
jessjess
Stammis
 
Inlägg: 34
Blev medlem: 05 jul 2010, 23:01
Ort: Gävle
BF: 120411
Bor: gävle
Status: blivande mamma


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav EmmaStina 16 aug 2010, 19:11

Hej!
Jessjess: Grattis grattis till dig och din pojkvän! Jag ringde så fort jag fick reda på att jag var gravid, fick en tid på en gång för samtal om hälsa och liknande. Sen får man en till tid när man är i vecka 10-13, då blir man inskriven och undersökt ordentligt.

Förevigt: Jag förstår att du känner oro över att inte känna några symtom, blir lite avundsjuk på dig för jag är så fruktansvärt trött, ömma bröst, lite smått illamående och känslig. Men andra sidan så är det ganska skönt för då vet jag att jag är gravid och kan känna spänningen i hur min kropp förändras :) Så det finns nog för och nackdelar med båda.
Har du varit till en barnmorska än och pratat om hälsa och beräknat BF?
Jag tror inte att vi kommer att ta VUL innan för jag vill inte stressa upp mig mer än nödvändigt. Så länge jag inte får MF så måste ju allt vara bra?! Ska till barnmorskan 5 september för andra gången och då blir det noggrannare undersökning och så. Det ska bli riktigt spännande :) Får se vad hon säger.
Ha det så bra!
Kram /Emma
BildBild
EmmaStina
Alltid online
 
Inlägg: 278
Blev medlem: 30 jul 2010, 13:52
Ort: Borlänge
Status: Mamma till en underbar son :)


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav Stina 16 aug 2010, 19:22

Jättestort grattis till er! Det är en underbar gåva att bli med barn! EmmaStina: var har ni köpt hus?
Användarvisningsbild
Stina
Forumvärd
 
Inlägg: 5535
Blev medlem: 06 mar 2006, 13:33
Ort: Stockholm
Status: Börja blogga på Minbebis du också!


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav Förevigt 17 aug 2010, 08:20

Nej det e klart, man skall ju inte stirra upp sig :)
Jag skall på hälsokoll på Torsdag 19/8. Sen är det inskrivning 8/9.
Det datumet läääängtar vi efter.
Först sa min sambo (som har varit ganska chockad i början när jag berättade det för honom) att han skulle ju inte kunna ta ledigt en massa för att gå till MVC... Hmm, blev lite grinig på honom då, men men... han jobbar mycket..
NU... Nu ska han med på ALLT.
Han vill med på MIN hälsokontroll i övermorgon. Jag har förklöarat att det är bara kolla blodvärde o massa sånt tråkigt. Men nej, han vill med o hålla hand, hahaha, lite sött tycker jag =)

Hur är era respektive?

EmmaStina:
Har ni varit på inskrivningen eller är det 2:a besöket du menar som inskrivning?
Har du barn sen innan?

Ha det toppen alla!
BildBild
Förevigt
Stammis
 
Inlägg: 134
Blev medlem: 10 aug 2010, 08:46
Ort: Landskrona
BF: 090411


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav EmmaStina 19 aug 2010, 09:45

Hej!!
Jaha då var man sjuk för andra gången sen jag blev gravid, jag tror bebisen gör mig infektionskänslig. Jag jobbar som barnskötare så jag brukar aldrig bli sjuk men nu är det andra gången på tre veckor. Ont i halsen, hosta och feber..blä..har så mycket planerat i helgen så jag måste bli frisk! Nog klagat :)

Stina: Ja det är det verkligen :) Vi har köpt hus i Bäsna (en liten by utanför Borlänge, Dalarna) Hur mysigt som helst... men blev ju lite små jobbigt nu för jag kommer vara i vecka 16 när vi får flytta in och vi har mycket att renovera. Och färg och tapetklister är ju inte allt för bra för barnet och inte bära heller så min sambo och pappa kommer få jobba hårt :) Men jag kommer måla med de färger som går bra. Och nu får jag dessutom inreda ett barnrum, det var inte planerat från början.

Förevigt: Hoppas det gick bra på hälsokontrollen idag :) Vad härligt att din sambo är stöttande. Min sambo är också stöttande, han har börjat läsa böckerna jag har köpt om graviditet, bebisar och barn. Han vill gärna veta hur jag mår och så. Det är lite kul att höra hans tankar om allt som händer.
Det är inskrivningen som är andra besöket :) Ska bli kul att få reda på lite mer om vad som händer i kroppen och förhoppningsvis få reda så att allt är bra med barnet. Bli lite orolig när jag är sjuk så mycket.
Vi har inga barn innan så allt som händer nu är spännande och lite snurrigt. Vissa symtom blir jag lite orolig över och andra känns underbart att få känna. Så mamma får rätt många samtal :)
Har du några barn? Vad fick du göra på hälsokontrollen?

Kram
BildBild
EmmaStina
Alltid online
 
Inlägg: 278
Blev medlem: 30 jul 2010, 13:52
Ort: Borlänge
Status: Mamma till en underbar son :)


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav Förevigt 20 aug 2010, 07:23

EmmaStina skrev:Förevigt: Hoppas det gick bra på hälsokontrollen idag :) Vad härligt att din sambo är stöttande. Min sambo är också stöttande, han har börjat läsa böckerna jag har köpt om graviditet, bebisar och barn. Han vill gärna veta hur jag mår och så. Det är lite kul att höra hans tankar om allt som händer.
Det är inskrivningen som är andra besöket :) Ska bli kul att få reda på lite mer om vad som händer i kroppen och förhoppningsvis få reda så att allt är bra med barnet. Bli lite orolig när jag är sjuk så mycket.
Vi har inga barn innan så allt som händer nu är spännande och lite snurrigt. Vissa symtom blir jag lite orolig över och andra känns underbart att få känna. Så mamma får rätt många samtal :)
Har du några barn? Vad fick du göra på hälsokontrollen?

Kram


Vi väntar också vårt första, så man trippar ju lite på tå om vad man får göra o vad man inte får göra.
Vi ser fram emot inskrivningen, men både jag o min sambo är överrens om att det tar alldeeeeelses för lång tid. Vi vill på inskrivning imorrn, UL i övermorgon o föda på söndag hahahhaa....
Men men, den som väntar på nått gott, visst? :)

Vart i Sverige håller ni till?

Hälsosamtalet, där fick jag först gå in o väga mig, ta stick i fingret för att kolla järnvärde osv.
Sen in till vår bm. Där pratade vi lite om våra förväntningar, hur våra besök på MVC kommer se ut, fråga vad vi funderade över o lite sånt bara. Sen fick man med sig broschyrer o böcker hem. Bra bok faktiskt, med information om ALLT :) har läst massa i den redan hahaha!
Sen fick vi även med 2st kissrör som jag ska ha med mig nästa gång med morgonurin.
Tur vi skall vara där 8:10 så man slipper skvalpa omkring med det i väskan hela dagen haha :)

Hur långt är du gånget nu och hur mår du?

Kram på er
BildBild
Förevigt
Stammis
 
Inlägg: 134
Blev medlem: 10 aug 2010, 08:46
Ort: Landskrona
BF: 090411


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav EmmaStina 23 aug 2010, 06:49

Hej Förevigt!
Jag håller med dig om att man trippar på tå :) Jag tycker det är svårt att veta vad man får och inte får göra. Bara det här med mat tycker jag är svårt att hålla koll på.
På ett sätt vill jag oxå att det ska gå snabbt för jag längtar tills jag får se min lilla bebis och lära känna honom/henne.
Fast på ett annat sätt är jag glad att det tar nio månader för det är så mycket som ska ställas om både fysiskt och psykiskt. Och jag ser verkligen fram emot den fin bebismagen som vi kommer att få och allt sånt mys.

Vi bor i Borlänge (Dalarna). Men vi har precis köpt hus utanför Borlänge i Bäsna. Dit flyttar vi i oktober..ska bli spännande. Jag längtar tills jag får inreda barnrummet. Vart bor ni i Sverige?

Jag går in i vecka nio nu (är i vecka åtta men går in i nio). Två veckor till och sen inskrivning. Längtar så himla mycket. Jag mår riktigt bra, brösten är inte lika ömma men känns större, magen är svullen (jeansen går inte att stänga :) ), har fortfarande "växtvärk" i magen och kan inte dricka kaffe. Växtvärken gillar jag inte, är livrädd när det gör som ondast att det ska bli MF. Jag har i alla fall läst att det inte ska vara farligt med växtvärk så det måste jag ju lita på. Men annars mår jag riktigt bra, inget illa mående och så. Hur långt gången är du? Och hur mår du?

Ha det bra!
Kram /Emma
BildBild
EmmaStina
Alltid online
 
Inlägg: 278
Blev medlem: 30 jul 2010, 13:52
Ort: Borlänge
Status: Mamma till en underbar son :)


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav Förevigt 23 aug 2010, 07:45

EmmaStina:
Samma som dig, jag gick in i vecka 9 idag :)
inskrivning om 2 veckor (8/9) längtar. Sen har vi bokat tid till KUB 23/9.
Skall bli kul att se den lilla skitnissen (det är vårt arbetsnamn hahaha, har ni nått arbetsnamn?)
Är också orolig för MF, har läst att det drabbar 1 av 4 innan vecka 12. Uäää!!! Så dåliga odds, men man måste tänka positivt, nu har vi kommit sä här långt, visst :) ?
Vi bor i Landskrona, Skåne, flyttade till hus strax utanför Landskrona för 6 månader sen. skall nu riva ut sambons dator/spelrum för att göra babyrum, hahaha. Han muttrade liiiite över det. Men mest glad över det hela hahahah!

Jag tror också att jag behöver dessa månader för att ställa om. Det hade blivit en chock annars.
Min farbror har några bekanta som fick barn när de var 40 år. De visste inget förren det var dags att föda. DET ÄR EN CHOCK....
hahahha! Det vill man ju inte råka ut för :)

Har du funderat på att skaffa en gravidblogg?
Jag har en vanlig blogg, men skall inte skriva ut något förren jag har berättat för alla.

Kram på dig EmmaStina :)
BildBild
Förevigt
Stammis
 
Inlägg: 134
Blev medlem: 10 aug 2010, 08:46
Ort: Landskrona
BF: 090411


Re: Graviditetstest=Positivt = Hjälp, hur gör man? :)

Inläggav EmmaStina 26 aug 2010, 15:35

Spännande att vi är ungefär lika :) Kul att ha någon att prata med om olika saker. Vi har inte bokat tid för KUB, är så pass ung att jag inte är speciellt orolig.
Vi har inget arbetsnamn :) Men det kanske blir ett sen.
Ja jag försöker tänka positivt, precis som du sa så har vi ju kommit så här långt. Längtar i alla fall tills dom tolv veckorna har gått!!
Jag är halvskåning :) Min pappa är från Skåne, han är uppväxt i en liten by utanför Kristianstad som heter Bjärröd. Så jag har tillbringat mycket tid i Skåne.

Vad läskigt att inte veta att man är gravid och vad tråkigt, då hinner man ju inte förbereda sig på att barnet kommer och man går ju även miste om en del mysiga stunder. Fast lite häftigt är det ju.

Nej jag kommer nog inte skaffa någon blogg, sitter så sällan framför datorn. Och jag kan tänka mig att det blir mindre tid till det när lillen kommer ut! Men de som har en blogg brukar tycka att det är kul och jag tycker att det är kul att läsa andras ibland.
Hur går det för dig nu då? Hur mår du? Känner du av några symtom?
Ha det bra!
Kramar
BildBild
EmmaStina
Alltid online
 
Inlägg: 278
Blev medlem: 30 jul 2010, 13:52
Ort: Borlänge
Status: Mamma till en underbar son :)


Föregående


< Återgå till Första trimestern


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm