Teresa Hellgren

Hej Erika! För några år sedan pratade jag med en barnallergolog p...

Kostrådgivare

 

Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Illamående, ultraljud & sparkar, här diskuteras graviditet.

Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav MsHaddock 25 aug 2011, 16:17

Detta kommer att låta helgalet. Men jag hoppas att ni vill ge mig lite svar eller stöd.
Jag kan börja med att säga att mina tester är negativa och jag har haft mens varje månad, typ som vanligt. Gjorde ett VUL i mitten på Juni någonstans där och hon sa inget om att någon graviditet då. Så antag att hon inte såg något som tydde på det.
Vilket såklart får en att tänka att man inte skulle kunna vara gravid, eller hur?

Nu har det ju gått ett tag sedan dess, byxorna blir midre och mindre, brösten blir större men allt annat är som vanligt. Tills jag helt plötsligt börjar känna buffar. Nu vet jag att alla tänker tarmrörelser, gaser i magen eller så. Men tarmarna har det inte med å göra är 100% på det. Har mycket tarmrörelser innan vet hur det känns.

Har tänkt att det är muskelryckningar. Men jag får det flera gånger om dagen. Och det kommer bara när jag suttit ner ett tag och pulsen har gått ner.

Jaja, vad tror ni. Om jag skulle vara i vecka 15-16 så hade jag ju inte varit så långt gången på VUL. Men jag börjar fan tro att jag är knäpp.
MsHaddock
Nykomling
 
Inlägg: 11
Blev medlem: 25 aug 2011, 16:07
Ort: Ale
BF: 130113


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav MariaKlaesson 25 aug 2011, 16:50

Jag har inga särskilda tips på vad det kan vara förutom graviditet, men jag tycker att du ska ta ett gravtest för att få klart för dig vad det är som buffar i magen på dig. :P
Användarvisningsbild
MariaKlaesson
Nykomling
 
Inlägg: 16
Blev medlem: 21 jul 2011, 12:14
Ort: Örebro
BF: 120118
Bor: Garphyttan
Status: Gravid och sambo


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav smulan_88 25 aug 2011, 16:55

Svårt att säga, men lättast vore det ju att du tog kontakt med mvc.
Om du skulle vara så långt gången som du tror du är (om du nu är det) borde det gett utslag på ett graviditets test...

Ring och hör med dem. Svårt för utomstående att avgöra..
Lycka till och hoppas du får det svar du vill ha! :lol:
Bild
smulan_88
Alltid online
 
Inlägg: 907
Blev medlem: 25 jun 2009, 16:56
Ort: Arvika
Status: Förlovad, har en liten dotter.


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav MsHaddock 28 aug 2011, 10:08

Tack så mycket! Jag ska på en gyn undersökning ibörjan på september. Då får jag klara besked.
MsHaddock
Nykomling
 
Inlägg: 11
Blev medlem: 25 aug 2011, 16:07
Ort: Ale
BF: 130113


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav MsHaddock 28 aug 2011, 22:26

Ska även säga att i natt vaknade jag av att jag hade jätte ont i sidorna, typ midjan. Efter att ha googlat lite så måste jag säga att ligamentsmärtorna passar in perfekt på hur jag kände.

Men men, ska ju till gyn sen så.
MsHaddock
Nykomling
 
Inlägg: 11
Blev medlem: 25 aug 2011, 16:07
Ort: Ale
BF: 130113


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav stajners 02 sep 2011, 19:15

Visst skulle ni båda kunna vara gravida men som förstföderska så känner man oftast (dock inte alla) rörelser först runt v 20. Men låt oss säga att ni skulle vara i v 16 och redan känna rörelser från fostret, så borde grav.test verkligen visa positivt nu. Ni kan vara gravida men jag är rätt säker på att ni inte är det utan att det är tarmarna. Skulle ni vara så långt gångna som v 16 eller mer så känner ni tydligt livmodern en bit nedanför naveln. Det går inte att missa.
Bild Bild Inga fel enligt utredning
MF 30/4 2011, v 6
MF 22/2 2011, v 13 (trots levande foster)
MA 16/9 2010, v 9 (fostret dött v 7)
stajners
Alltid online
 
Inlägg: 3037
Blev medlem: 06 aug 2008, 18:45
Ort: Hemlig ort
Status: Stolt tvåbarnsmamma!


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav Första_Barnet89 05 sep 2011, 19:35

Det är ju svårt att tänka sig att du är gravid efter flera negativa test och vag.ultraljud. Tyvärr så kan huvudet hjälpa kroppen att spela en ett spratt att tro att man är gravid om man verkligen hoppas på det. Innan jag fick mitt plus så gick jag säkert två månader och trodde att jag var gravid. Jag fick flera symtom, ömma och svullna bröst, var tvungen att väcka killen mitt i natten för att han skulle hämta mackor, illamående och mens som var flera dagar sen. Men sen tog jag test och det var negativt, tog ett till några dagar senare och när det var negativt så slutade jag hoppas på att vara gravid och då kom mensen. När jag sen väl blev gravid så kunde jag inte urskilja fosterrörelser föräns runt vecka 18-20 och då var det inga starka sparkar.
Hoppas för din skull att det är en liten där inne :) Man ska ju aldrig säga aldrig, det finns ju människor som går hela graviditeten och inte vet någonting för att sen gå på dass och skita och så ploppar en unge ut :)
Första_Barnet89
Nykomling
 
Inlägg: 3
Blev medlem: 05 sep 2011, 19:15


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav natalojzan 15 sep 2011, 16:52

har läst i tråden här.. hur gick det på gynundersökningen? är du gravid?? blev mycket nyfiken!

Ha det bra!
Bild
Bild
natalojzan
Stammis
 
Inlägg: 102
Blev medlem: 15 okt 2008, 17:18
Ort: Strömstad
BF: 120131
Status: Väntar nummer två!


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav kristallklarvinter 15 sep 2011, 17:28

Vid vilken tidpunkt visar inte stickor att man är gravid längre? Jag har för mig att det är väldigt tidigt. Runt vecka 12 kanske.

Jag kände fosterrörelser i vecka 13 (trodde vid tillfället att jag var i vecka 15 men daterades tillbaka till vecka 15 när jag var i vecka 17) med mitt första barn. Så ja det är fullt normalt att alla känner vid olika tillfällen då livmodern ligger framåt eller bakåt och om man tänker på vart moderkakan ligger.. Hur har det gått?
kristallklarvinter
Alltid online
 
Inlägg: 766
Blev medlem: 23 sep 2009, 16:37
Ort: Göteborg
BF: 120425


Re: Helt knäppt, men snälla hjälp mig.

Inläggav Mikk 15 sep 2011, 18:08

Stickorna visar väl graviditet under hela graviditeten...eller är jag helt bakom flötet :lol:
Bild

Bild
Användarvisningsbild
Mikk
Alltid online
 
Inlägg: 1929
Blev medlem: 12 aug 2007, 22:31
Ort: Rättvik


Nästa


< Återgå till Gravid forum


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm