-
Graviditet
-
Snack om barn
-
Föräldrasnack
- Min bebis föräldragrupper
-
Föräldrasnack
- > Allmänna trådar föräldrasnack
- > Fotat & filmat
- > Inredning & trädgård
- > Inreda barnrum
- > Familj & livet som förälder
- > Shopping, mode & skönhet
- > Intressen & nöjen
- > Känsliga ämnen
- > Ångest & depression
- > Relations problem
- > Alkohol & missbruk
- > Sorg & saknad
- > Mat & recept
- > Hälsa & motion
- > Föräldrabloggar
- > Bloggtävlingar
- > Ekonomi & Jobb
- > Tips
- > Bröllop
-
Pappa forum
- Köp & Sälj på Min Bebis
|
|
I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????
8 inlägg • Sida 1 av 1
I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Tjo!
Har inte varit här inne på länge för jag har haft fullt upp med lilltjejen! Men nu till saken; Jag är nu i v 23 o har endast gått upp 1 kg! Med lilltjejen så gick jag upp 22 kg o hann tappa 11 kg innan jag blev gravid igen, kan det påverka vikten att man varit gravid så tätt innan? Jag tycker ju såklart att det är jätteskönt att inte gå upp så mycket igen men man blir ju lite orolig om knytet påverkas... Ska tillägga att jag verkligen inte bantar! Jag åt GI i början av graviditeten men kom ifrån det då jag inte var hungrig på "sån" mat så jag äter det jag vill o är sugen på... Där kommer mycket godis med oxå! Jag har inte varit vid min BM sen inskrivningen då jag har mått bra i övrigt o ska inte dit förrens om tre veckor... Ska jag ringa o höra om en tidigare tid? Känner sparkar ska tilläggas... Oj, många funderingar! Hehe!
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Jag tror inte att det är någon fara för barnet.
En bekant gick bara ner i vikt under hennes graviditet, hon åt normalt och var ute och gick då och då. Det viktigaste är att du äter, för bäbisen tar vad den vill ha sen får du resten så att säga:P Prata med din bm nästa gång du är där, så länge det inte känns konstoigt och du inte känner bäbisen alls osv så är det lugnt tror jag.
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Tror inte det är någon fara då bebisen som sagt tar vad den vill ha/behöver.. Har själv bara gått upp 1kg hittills,men väger dock 1 kg mindre än på inskrivningen.. Är i v.19 så jag tror att det där med viktuppgång är väldigt individuellt och du skriver ju att du känner sparkar så det är nog ingen fara alls!
Men om du som sagt känner dig orolig så ring o prata med din barnmorska..
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Skönt att höra att du känner dig lugnare
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????jag hade bara gått upp 2 kg till v. 27
är i v. 33 nu har inte vägt mig sen v.27 och bebben är ganska stor fick jag veta på ul igår så tror inte det är någon fara, kroppen brukar va bra på att säga ifrån när den behöver något
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Har gått upp 4 kg o är nu i v 30!
Re: I v 23 o gått upp 1 kg!!!!????Vad skönt att din bebis växer som den ska fast du inte gått upp i vikt särskilt mkt... Fast iofs mina första två graviditeter gick jag ner i vikt... hehe 16 kg sammanlagt... men mina flickor var båda normalstora... första tjejen vägde 3520 och va 52 lång och min andra tjej vägde 3675 och va 50 lång.
8 inlägg • Sida 1 av 1
|












