Madeleine Kil...

Det är vanligt med tryck nedåt och du anger orsaken själv. Det har...

Barnmorskan

 

IBS, struma, laktosintollerans och en uppsjö av matallergier

Har du frågor om kost? Fråga vår kostrådgivare Teresa i hennes frågespalt här på minbebis!

IBS, struma, laktosintollerans och en uppsjö av matallergier

Inläggav bebeluv 19 jun 2011, 01:55

Hej! Vet inte riktigt vilken vecka jag är i men det är tidigt ;) Jag har fått diagnosen IBS av min läkare på vårdcentralen. Jag har märkt att fibrer (till en viss mängd innan det får motsatt effekt) gör att systemet funkar bättre. Fett får gärna magen att balla ur och även vissa grönsaker. Gasbildande mat är inte på min "hetast just nu"-lista tack vare detta! Jag kan inte heller dricka annat än låglaktos och laktosfria mjölkprodukter. I höstas fick jag även besked om att jag har struma. Och som inte det vore nog har jag ett gäng matallergier
-Fisk och skaldjur
-Färsk och konserverad frukt, ej citrusfrukter (tillagad går bra men det är inte det snabbaste sättet att få i sig nåt helt plötsligt)
-Tomat
-Stenfrukt

Jag äter apoteket kvinna enl instruktioner på förpackningen, men jag undrar vad jag kan äta nu? Behöver jag någonting extra för att den lille ska få i sig någonting livsviktigt? Tänker spec mycket på att jag inte äter någon fisk... Jag är allergisk mot tusen andra saker, men kan man bli allergisk mot någonting under graviditeten? (så som man kan få graviditetsdiabetes)

Sluta röka nu när jag plussade är rena semestern i jämförelse med att få kosten att gå ihop :roll:
bebeluv
Nykomling
 
Inlägg: 6
Blev medlem: 19 jun 2011, 01:32



< Återgå till Kostrådgivning


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm