Teresa Hellgren

Hej Soha! Koffein finns det i choklad, men främst i mörk choklad....

Kostrådgivare

 

När tog er nyfödda bebis bröstet?

Allt om den nyfödda bebisen, först tiden hemma, amning & flaskmatning.

När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav pumasara 20 feb 2011, 05:14

Lite fundersam här... Har blivit lite stress för mig då min 1 vecka gamla Bill inte tar bröstet under "hela" amningen så jag pumpar ut o ger honom på flaska med. (Blir inte nöjd annars)
Han kom i v 36 så dom på BB sa att det kan ta en stund innan han kommer på sugreflexen... Men han suger ju till en början men lägger bara av efter en stund, jag har ju mjölk för jag kan pumpa ut runt 130 ml efter att han har sugit med...

Någon som har tips o ge mig hur jag ska få honom att stanna kvar vid bröstet??
BildBild

BildBild
Användarvisningsbild
pumasara
Alltid online
 
Inlägg: 266
Blev medlem: 14 jun 2009, 09:45
Ort: Ale


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav Dimmasimma 20 feb 2011, 05:52

Är de så att han somnar vid bröstet? Eller lägger han bara av helt enkelt?prova pilla på honom kontinuerligt så att han inte hinner somna till. Nackdelen när man börjar med flaska kan ju vara att bebisen hellre tar flaskan till slut, och de blir nog tufft för dej. - alltså att pumpa ut oc sedan ge på flaska..
MA 10/2 2010 (V11)

älskade Lova född 110127
Dimmasimma
Alltid online
 
Inlägg: 1056
Blev medlem: 07 jan 2010, 20:40
Ort: Kristianstad
Status: Mamma till världens finaste ..


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav pumasara 20 feb 2011, 11:57

Dom sa på BB att man kunde börja så för tillslut "orkar" han suga själv...
För han tar ju bröstet men han somnar bara... :/
BildBild

BildBild
Användarvisningsbild
pumasara
Alltid online
 
Inlägg: 266
Blev medlem: 14 jun 2009, 09:45
Ort: Ale


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav Danem 20 feb 2011, 14:07

Om han somnar så får du ta och kittla honom, håll på med hans händer eller killa under foten. Så kan du klä av honom för det är ofta varmt och mysigt så bebisen somnar.
Ge dig inte utan stör honom så att han kan äta klart istället för om du vill amma är det bra att inte ge flaskan för mycket då bebisen inte behöver anstränga sig för att få mat utan det kommer lätt så det blir som en ond cirkel.
Jag brukade killa Lova under halsen och runt öronen när hon somnade innan vi hade fått upp sugtekniken och lärt oss amma rätt :)
Mamma till två fantastiska barn

Bild Bild

MIN FANTASTISKA BLOGG!
Användarvisningsbild
Danem
Alltid online
 
Inlägg: 3768
Blev medlem: 08 jun 2008, 11:39
Ort: Kiruna
BF: 090413
Status: Stolt mamma till två snyggingar! :)


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav Puma 20 feb 2011, 14:34

Jag brukade också väcka min dotter de första veckorna när hon somnade vid bröstet. Efter några veckor sade sköterskan på BVC att det inte längre behövdes eftersom tjejen växte och ökade i vikt som hon skulle. Så jag lät henne sova vid bröstet, och det brukar hon fortfarande göra, fast inte lika ofta :)
Puma
Stammis
 
Inlägg: 148
Blev medlem: 12 jul 2009, 22:04
Ort: Stockholm


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav pumasara 21 feb 2011, 04:30

Skulle bara säga att jag fick tipset att testa "vårtskydd"! Nu har jag ammat honom två gånger med dom o han är nöjd!! :)

Känns mycket lugnare på en gång! :lol:
BildBild

BildBild
Användarvisningsbild
pumasara
Alltid online
 
Inlägg: 266
Blev medlem: 14 jun 2009, 09:45
Ort: Ale


Re: När tog er nyfödda bebis bröstet?

Inläggav exit 11 mar 2011, 13:42

Våran lillskrutt har inte fattat hur man tar bröstet alls. Med amningsnapp går det bra men jag pumpar och flaskmatar också föratt se till att han får i sig det han behöver. Vi använder medelas flaskor, det ska vara samma teknik på dem som på bröstet så att de inte stör amningen. Min BM tror att han kommer fatta sen och ta bröstet när han blir lite större och starkare. Föddes v38 och vägde då 2745, nu är han 1 vecka och 5 dagar och har gått upp till 2960.
Hur gör du? Hur länge ammar du och hur mycket mat får han sen? Vi ammar 20 min sen får han 50ml på flaska när han säger att han är hungrig, dock aldrig med längre mellanrum än 4h
Bild

MA 8/1-12 (v17+2)
Användarvisningsbild
exit
Alltid online
 
Inlägg: 1031
Blev medlem: 25 aug 2010, 06:57
Ort: Haninge
Status: Det kom en underbar liten kille 20110227




< Återgå till Nyfödd, amning & flaskmatning


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm