-
Graviditet
-
Snack om barn
-
Föräldrasnack
- Min bebis föräldragrupper
-
Föräldrasnack
- > Allmänna trådar föräldrasnack
- > Fotat & filmat
- > Inredning & trädgård
- > Inreda barnrum
- > Familj & livet som förälder
- > Shopping, mode & skönhet
- > Intressen & nöjen
- > Känsliga ämnen
- > Ångest & depression
- > Relations problem
- > Alkohol & missbruk
- > Sorg & saknad
- > Mat & recept
- > Hälsa & motion
- > Föräldrabloggar
- > Bloggtävlingar
- > Ekonomi & Jobb
- > Tips
- > Bröllop
-
Pappa forum
- Köp & Sälj på Min Bebis
|
|
Navelpiercing?
4 inlägg • Sida 1 av 1
Navelpiercing?Måste fråga lite här, hur är det med navelpiercing och risk för att "spräcka" hålet vid graviditet. Har haft piercingen i 5 år nu och nu när vi ska starta bebisverkstad nästa månad bubblade denna tanke upp... Har ni hört hur det är? Förstår att det är individuellt men tänkte mer om någon har hört om det är bättre att låta den sitta kvar eller ta ur den. Hade ur den i 1 år utan att det växte igen det minsta så tror inte att det kommer att göra det nu
Re: Navelpiercing?Jag plockade ut min någon vecka efter att jag hade plussat.. Vet inte hur stor risken är för att man spräcker hålet, men uttöjt blir det efter ett tag.. Så då tar jag hellre om hålet än att det töjer ut sig och blir fult
Re: Navelpiercing?Det på "ovansidan" (har både uppe o nere i naveln) har sträckts ut o fått en ful bristning i sig...tror inte det kommer att synas sen när jag kläckt. Inga av dem är igenväxta trots att det är typ 2 år sedan jag tog ur smyckena.
Re: Navelpiercing?Jag tog ut min navelpiercing redan ett år innan jag blev gravid och fick ändå fula bristningar där. Syns än idag, sonen är över 3 år. Ångrar att jag någonsin piercade mig.
4 inlägg • Sida 1 av 1
|







