Marina

Hej! Jag kan tänka mig att eran lille kille kanske höll i gång på ...

Fråga BVC

 

Ni som blev kippta

Förlossnings ämnen - Smärtlindring, oro, ställning, partners roll och annat som rör förlossningen.

Ni som blev kippta

Inläggav Miiyo 09 aug 2010, 20:57

Förlossning för en vecka sedan, blev klippt då det blev bråttom att få ut våran dotter.

Undrar hur länge ni hade ont, och om det läkte till sig bra? Har fortfarande riktigt ont, mest då jag går, sitter ner, eller om jag böjer mig ner...

Sen undrar jag även hur det såg ut där nere för er efter det läkt ihop, stor skillnad mot för innan eller?

Är själv lite små rädd för hur det kommer att se ut sen! Ska i alla fall vänta ett tag till innan jag vågar mig på att plocka fram en spegel och kika efter!
Miiyo
Nykomling
 
Inlägg: 13
Blev medlem: 06 nov 2009, 13:27


Re: Ni som blev kippta

Inläggav Ninjana 09 aug 2010, 21:04

jag blev inte klipp men sprack så ihop sydd blev jag ju.

jag hade ONT i allafall i 14 dagar innan stygnen strillade bort i vaginan och i ändtarmen/slidväggen kändes det fortfaraned vid 7mån sen försvann dom stygnen. Stygnen gjorde ondast när det läkte/ drog ihop sig. Kommer inte ihåg hur länge den dära "tyngd känslan" i muffen satt kvar.

Jag såg normal ut vid 2mån dock hade inte svullnaderna gått ner helt, hårda knutor satt kvar och resternade ärr. jag kollade hela tiden mest för jag var rädd för infektioner skulle träda fram sam att det blev rent ordentligt där nere.
Ninjana
Alltid online
 
Inlägg: 1133
Blev medlem: 13 nov 2008, 16:37
Ort: Kalmar
Status: 2 barns mamma!


Re: Ni som blev kippta

Inläggav rockstarmadre 10 aug 2010, 13:51

Jag blev klippt med min flicka då det blev bråttom med sugklocka pga hjärtljud som sjönk.

Jag hade fruktansvärt ont och hade ett sånt obehag där nere (inte helt oväntat kanske :D ) Det tog ca 3 veckor innan stygnen inte kändes mer, men det var ju spännt ett tag framöver efter det.
rockstarmadre
Stammis
 
Inlägg: 66
Blev medlem: 24 jul 2010, 17:02
Ort: Luleå
BF: 110319


Re: Ni som blev kippta

Inläggav HelloKitty 10 aug 2010, 19:18

jag blev klippt och hade ont av o gå och sitta osv i en månad typ men jag kände av de i nästan ett halv år! men jag ser ut precis som innan där nere. det är bra läkekött där så att säga. jag kan rekomendera att sitta på en simring om du ska sitta på en vanli stol ;)
BildBild
BildBild
Användarvisningsbild
HelloKitty
Alltid online
 
Inlägg: 2570
Blev medlem: 28 jul 2008, 04:29
Ort: Göteborg
Bor: hisingen
Status: Mamma till två prinsar!


Re: Ni som blev kippta

Inläggav Miiyo 10 aug 2010, 20:35

Va skönt att höra! Men man hade som velat att det hade blivit bra på en gång, längtar efter att gå långpromenader med barnvagnen :D Men bara att vänta tills det tar mindre ont!
Miiyo
Nykomling
 
Inlägg: 13
Blev medlem: 06 nov 2009, 13:27




< Återgå till Förlossningen


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm