Marina

Hej! Jag kan tänka mig att eran lille kille kanske höll i gång på ...

Fråga BVC

 

Ont i svanken

Förlossnings ämnen - Smärtlindring, oro, ställning, partners roll och annat som rör förlossningen.

Re: Ont i svanken

Inläggav Gwen86 18 sep 2010, 21:18

Det där med ont i svanken har jag haft i två veckor snart... även fast jag bara är i vecka 32! Jag har inte frågat min BM om det men antar att det är normalt... någon av er som känner igen er?
Gwen86
Stammis
 
Inlägg: 40
Blev medlem: 24 aug 2010, 17:01
Ort: Ale
Status: Äntligen mamma!


Re: Ont i svanken

Inläggav EmSQ 19 sep 2010, 10:50

Tyvärr, ingen bebis som vill komma ut!
Det börjar kännas hopplöst, jag har fortfarande jätteont pga förvärkar men det vill inte alls hoppa igång på riktigt.. :( Imorgon sa vi tillbaka till Falun (specialistmödravården) och om livmodertappen är mogen så blir jag igångsatt då. Känns såklart jättebra att bebis kanske kommer imorgon (om inte så blir jag igångsatt senast onsdag), men jag hade så gärna velat ha en naturlig förlossning, jag vill så gärna att det ska "hoppa igång" av sig själv.. Det är ju inte helt kört ännu, är ju bara söndag förmiddag än så länge. Jag håller tummarna hela tiden, men vågar inte längre hoppas eller tro att något kommer starta.. Känner mig riktigt deppig idag, men jag försöker att fortsätta gilla läget och tänka att senast onsdag är jag och min sambo föräldrar!
EmSQ
Nykomling
 
Inlägg: 6
Blev medlem: 01 jan 2010, 18:14


Re: Ont i svanken

Inläggav grynet_å_jag 19 sep 2010, 11:35

Men åh din stackare emsq, dumma bäbis som inte vill komma! Hoppas det går bra i morgon!
Användarvisningsbild
grynet_å_jag
Alltid online
 
Inlägg: 3029
Blev medlem: 27 nov 2007, 10:23
Ort: Linköping
Status: Mamma till Nils & Theo ♥


Re: Ont i svanken

Inläggav EmSQ 26 okt 2010, 10:58

Vår underbara dotter gjorde sig redo för att komma ut hela helgen då jag hade sådär ont, när vi kom upp till kontrollen på måndagmorgon den 20 september hade jag tokont, värkar som hette duga och var öppen 4 cm så vi blev skickade till förlossningen och Kl 17.29 ville hon äntligen visa sig för oss.
Hon hade (och har fortfarande) jättemycket tjockt långt mörkt hår på huvudet.. Har redan gått över en månad sen vi såg henne första gången. Hon är fantastisk, och att vara mamma är det häftigaste, underbaraste mest utmanande jag varit med om!! :) :) :)
EmSQ
Nykomling
 
Inlägg: 6
Blev medlem: 01 jan 2010, 18:14


Re: Ont i svanken

Inläggav touchy 26 okt 2010, 16:40

Åh.. jag har gått 2 dagar över tiden nu och har haft såndär ''svankvärk'' i ca 5 dagar nu, men bara på kvällarna/nätterna, hoppas på något snart :D
Användarvisningsbild
touchy
Nykomling
 
Inlägg: 14
Blev medlem: 05 aug 2010, 18:12
Ort: Karlstad


Föregående


< Återgå till Förlossningen


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm