-
Graviditet
-
Snack om barn
-
Föräldrasnack
- Min bebis föräldragrupper
-
Föräldrasnack
- > Allmänna trådar föräldrasnack
- > Fotat & filmat
- > Inredning & trädgård
- > Inreda barnrum
- > Familj & livet som förälder
- > Shopping, mode & skönhet
- > Intressen & nöjen
- > Känsliga ämnen
- > Ångest & depression
- > Relations problem
- > Alkohol & missbruk
- > Sorg & saknad
- > Mat & recept
- > Hälsa & motion
- > Föräldrabloggar
- > Bloggtävlingar
- > Ekonomi & Jobb
- > Tips
- > Bröllop
-
Pappa forum
- Köp & Sälj på Min Bebis
|
|
Sy??
22 inlägg • Sida 3 av 3 • 1, 2, 3
Re: Sy??Jag fick några små, som bm kallade "löjliga", bristningar långt ut på inre blygdläpparna. Tror att det ändå blev 7 små, spridda stygn sammanlagt. Det gick väldigt fort alltihop på slutet, men de tyckte inte att jag borde spruckit alls och trodde inte jag skulle behöva spricka alls nästa gång heller.
Min bedövning tog inte alls, så jag hade jättejobbigt när de skulle sy (och det vill man inte just då, man vill vila och gosa). Det slutade med att de la en hel bäckenbottenbedövning som ändå bara tog på ena sidan. Den andra sydde de utan bedövning... Och sen behövde jag bli tömd med kateter eftersom man inte kan kissa med så mycket bedövning insprutat. Men jag kunde kissa redan nästa morgon och tyckte att det hjälpte bra att spola med duschen eller ha en kanna vatten att skölja med när man kissar så att det slipper svida. Nr 2 var skitjobbigt. Denna gången kommer jag ha laxermedel hemma och definitivt laktulos, katrinplommon och linfrön. Packa ner det i BB-väskan är mitt tips! Och drick mycket vatten. Man förlorar ju en del vätska till amningen också, så det behövs mer än man tror!
Re: Sy??Jag hade det också jobbigt när dom sydde.. vet inte om ja ens fick någon bedövning.. utan ja fick lustgasen.. och efter ett tag sa ja att de inte funka.. då kom dom visst på att dom stängde ju av den när ja krystade.. så där låg ja och blev sydd utan bedövning, de är det jag tänker på när jag tänker på smärta vis förlossningen för att krysta ut pojken min var inget att jämnföra..
sen att dom även sydde ihop mig fel är ju inget vidare skoj heller..
22 inlägg • Sida 3 av 3 • 1, 2, 3
|






