Maria Wigbrant

Hej! Core är toppenbra träning. Det du ska undvika om separatio...

Träningsrådgivare

 

tuff tid framöver!

Illamående, ultraljud & sparkar, här diskuteras graviditet.

Re: tuff tid framöver!

Inläggav Vitlilja 15 nov 2010, 10:26

Jättebra beslut! You can do it!!! :D Jag slutade tre dagar efter pluset, hade tre dagar nedtrappning/förberedelse sen gav jag bort resten av ciggen.
Det är skönt när man kommit igenom de första veckorna, dom säger att de tre första dagarna är värst men jag säger första två veckorna.
Passa på att ut och göra saker, sitt inte still för mycket, försök hålla tankarna på annat så du nästan glömmer bort röksuget:P
Lycka till!
Bild
Vitlilja
Alltid online
 
Inlägg: 816
Blev medlem: 13 jun 2010, 13:52
Ort: Falun
BF: 110121
Status: Mamma till Alina<3


Re: tuff tid framöver!

Inläggav Thiies_ 15 nov 2010, 12:27

än går de bra, har ett jävla sug just då jag "brukade" ta en cigg ungefär.. som nu(suget sätter in) :p hehe då läser jag här och blir peppad igen.. jag är en tävlingsmänniska och ska klara detta, har gått en och en halv dag utan nu snart och än har jag inte dött :p de går nog bra bara jag håller ut!
Bild


BildBild
Thiies_
Alltid online
 
Inlägg: 352
Blev medlem: 18 aug 2008, 19:39
Ort: Arvika
BF: 110719
Status: Ser ut att bli en lillasyster till Ricky!


Re: tuff tid framöver!

Inläggav Gotland 15 nov 2010, 13:06

Känner en som skulle sluta röka och sparade alla fimpar sista veckan i en burk med lock. När han sen blev röksugen så luktade han i burken.
Kan säga att en sån burk luktar inte gott, inte ens för en rökare...
Lycka till! You can do it!!!!!
Bild
Bild
Användarvisningsbild
Gotland
Alltid online
 
Inlägg: 2920
Blev medlem: 03 okt 2009, 19:56
Ort: Sigtuna
BF: 120120
Status: Gravid mamma


Re: tuff tid framöver!

Inläggav lexus_ 15 nov 2010, 13:33

Hejja dig! Jag slutade faktiskt inte direkt efter att jag fick mitt plus... Jag plussade den 29 april och slutade röka den 31 maj... Jag kunde inte först... men sen satte jag ett datum lite längre fram i tiden tror det va 14 dagar och sa att jag ska sluta om 14 dagar... Har bara (av ilska) rökt en halv cigg sen dess och det är 3 månader sen... mådde jättedåligt av det och har inte rört cigg sen dess... Så om man inte räknar den halva ciggen för 3 månader sen så är jag snart uppe i 6 månader utan cigg... Det är svårt i början men jag lovar att du kommer klara det! Vi har en tråd som heter Fimpa för gott under hälsa som vi peppar varandra extra mkt i tycker du borde kolla in den :D Styrkekramar
Bild

Bild

Bild

Bild
Användarvisningsbild
lexus_
Alltid online
 
Inlägg: 2282
Blev medlem: 02 maj 2010, 12:17
Ort: Ängelholm
BF: 110102
Bor: Ängelholm
Status: Mamma till två prinsessor och en prins


Re: tuff tid framöver!

Inläggav Thiies_ 24 nov 2010, 14:14

nu känns de verkligen super bra! har inte tagit ett bloss än! har inte haft något sug heller... de va de två första dagarna som va grymt hemska sen har de flytit på jätte bra! :D tack för stödet!
Bild


BildBild
Thiies_
Alltid online
 
Inlägg: 352
Blev medlem: 18 aug 2008, 19:39
Ort: Arvika
BF: 110719
Status: Ser ut att bli en lillasyster till Ricky!


Re: tuff tid framöver!

Inläggav Ninjana 28 nov 2010, 13:32

Grymt bra kämpat!!
Var stolt! :D Och du klara det hela vägen!!
Ninjana
Alltid online
 
Inlägg: 1133
Blev medlem: 13 nov 2008, 16:37
Ort: Kalmar
Status: 2 barns mamma!


Föregående


< Återgå till Gravid forum


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm