Förlossning: Om du kunde välja skulle du då välja vaginal förlossning eller kejsarsnitt?

Vaginal förlossning
Kejsarsnitt
Skulle helst slippa båda

se resultaten


Resultat

  • Vaginal förlossning (78%)
     
  • Kejsarsnitt (13%)
     
  • Skulle helst slippa båda (8%)
     

  • Totalt 181 röster


Dr Åsa presenterades i samarbete med Babygruppen och Profylax Online

Åsa Vilbäck är läkare, skribent och TV-programledare. Under åren har hon bland annat skrivit artiklar för Dagens Medicin, sommarpratat i Sveriges Radio och varit en aktiv profil i debatten om svensk sjukvård. Under hösten 2010 är hon tillbaka med en fjärde säsong av det populära hälsoprogrammet Dr Åsa på SVT.

Åsa Vilbäck är nu aktuell som programledare för Babygruppens interaktiva webbkurs Profylax Online där hon tillsammans med chefbarnmorskan Nicole Silverstolpe ger användbara verktyg och expertråd till dig som blivande förälder.

Dr Åsa svarade på allmänna medicinska frågor om mamma och foster under graviditeten.


  • Publicerad 2010-08-23 16:47

    Antibiotika och graviditet

    Hej det är så att jag har tagit antibiotika när jag inte visste att jag var gravid. Tog en per dag vi ungefär högst 3 tillfällen. Hur farligt är detta. Bör jag göra en abort? Det var "Ery" 250mg. Tacksam för svar

    Svar

    • Hejsan!

      Jag har haft semester och en månad har gått sedan du ställde din fråga. Jag antar att du därför gått vidare med den. Det är förstås en jättestor fråga; abort eller inte.

      EryMax skall inte tas under graviditet annat än vid absoluta nödvändighet då det kan ge upphov till hjärtmissbildningar och gomspalt. Du har dock tagit extremt små doser, intressant att veta hade också varit; i vilken vecka du tog dessa doser? Jag anser inte att det är någon absolut abort-indikation, men det är självfallet inte min sak att avgöra.

      Du kanske däremot bör diskutera ett tidigt ultraljud med din gynekolog/barnmorska?

      MVH; 
      Åsa

       

    Taggar: ultraljud, abort, foster, gomspalt, hjärtmissbildning, missbildning, graviditet, gravid, EryMax

Mest länkade bloggar


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm