Har min fråga fått svar?

september 22nd, 2008
Här hittar du de senaste svaren. Hittar du inte din fråga här kan du även leta i vårt arkiv. Du hittar arkivet under “Kategorier” på denna sida. Du kan även leta bland alla frågor & svar genom att skriva in sökord i sökrutan du hittar längst upp på denna sida till vänster. Klicka här för att ställa din fråga till oss!

Järnbrist

Hejsan,

Min fru är ganska anemisk och är gravid i 10e veckan. Ultraljudet visade tvillingar.

För att öka Järn tillskottet så måste vi veta vad hon måste äta mycket av för att få upp hymoglobin halten. Vissa säger att man ska äta mycket lever medans andra säger 1 gång i veckan och andra säger absolut inte. Vi vet inte vad vi ska göra? Vad är det som gäller??

Var kan vi hitta en lista med matvarror som inehåller mycket järn??

Tack o mvh,
Ali

Svar:

Hej Ali!

Grattis till er graviditet!

Du nämner att din fru är anemisk. Jag antar då i mitt svar nedan att ni fått en ordentlig diagnos så ni vet vilken slags anemi det rör sig om. Att det beror på järnbrist och inte någonting annat.

Lever tycker jag att din fru ska undvika att äta. Detta på grund av det höga innehållet av vitamin A, som i höga doser kan orsaka fosterskador. Sanningen är att man idag inte vet var gränsen går för hur mycket av livsmedel med hög halt vitamin A man som gravid kan äta innan risken för fosterskador ökar. Syntetiskt vitamin A i läkemedel är däremot en annan sak, där vet man med säkerhet att det kan orsaka fosterskador.

Tills att man vet mer om hur vitamin A i livsmedel kan påverka fostret utövas som vanligt försiktighetsprincipen som i praktiken innebär att Livsmedelsverket går ut med en rekommendation till gravida att helt undvika livsmedel med hög halt vitamin A, som tex lever, tills forskning kan ge ett tydligare svar i denna fråga.

Det finns en hel del ni kan göra och tillskott ni kan ta för att försöka få upp din frus järnvärde. Vissa tycker att järntabletter som exempelvis Niferex hjälper. Andra tycker mer om det flytande järntillskottet Blutsaft. Det finns numera även brustabletter med järn.

Utöver tillskott kan man även göra justeringar i hur man äter för att få i sig mer järn. Läs gärna min artikel “Hänging och trött? Du kan ha järnbrist” här på minbebis!

På Livsmedelsverket kan man söka näringsinnehåll i mat. Här är en länk där jag sökt på den mat som innehåller mest järn. Som ni ser i listan toppas den av blod från gris och nöt. Blodpudding är med andra ord kanonmat för järnvärdet.

Hör bara av dig/er om ni har fler frågor!

Vänliga hälsningar,

/Alma - Teresa

Creme bonjour

hej jag undrar om man kan äta creme bonjour ost sån som finns i div smaker tex vitlök,är så sugen på det o kex. står att produkten är pasteriöserad,är den ok då?

MVh LINDA

Svar:

Hej Linda!

Det är helt ok för dig att äta creme bonjour-ost. Ät och njut :)

Vänliga hälsningar,
/Alma - Teresa

Sallad och listeria

Kan man beställa sallad från pizzeria? Kan man äta sallad på restaurang? Läst att det kan vara listeria i.

Svar:

Hej!

Om salladen är färsk (dvs gjord strax innan du äter den) så behöver du inte oroa dig för att den innehåller onödigt höga halter listeria. Undvik däremot inplastade sallader från matbutiker som är några dagar gamla. Ser du på märkningen att den inplastade salladen är gjord samma dag och den förvaras i kyl kan du även äta sådan sallad.

Vänliga hälsningar,
/Alma - Teresa




Business Broker

Lämna kommentar

 

Annons