Fråga om mat när du är gravid

Fråga vår kostrådgivare om mat när du är gravid eller ammar! Teresa Hellgren är hälsoutvecklare med ett brinnande engagemang för välmående- och kostfrågor för gravida och ammande. Teresa har bland annat utbildning och erfarenhet inom personlig träning och kostrådgivning.


  • Publicerad 2012-02-03 15:39

    Funderingar

    Hej! Jag har fått veta att jag är gravid för några dagar sedan, är antagligen i vecka 5 men jag är inte riktigt säker eftersom att jag ännu inte har använt mig utav ett graviditetstest som visar exakt vilken vecka jag är i. Bara några dagar innan jag testade positivt så åt jag gravad lax och entrecote som var stekt rare, blodig. Kan det här ha varit farlig och skadat barnet? Tacksam för svar! Mvh Sandra.

    Svar

    • Hej Sandra!

      Så tidigt som du är i graviditeten förs ingenting över till fostret än. Gravad lax kan du dessutom äta när du är gravid, se bara till att den är nygravad eller att förpackningen är så nyförpackad som möjligt.

      Entrecote är nötkött. Det är mycket mindre risk att toxoplasmaparasiter (som är den huvudsakliga anledningen till att man som gravid bör hålla sig till kött som upphettats till åtminstone 65 grader) finns i nötkött än i till exempel gris-, får- eller lammkött. Och nötkött kan fortfarande vara lite rosa/rött trots att det kommit upp i 65 grader i innertemperatur. Men, som sagt, jag tycker inte att du behöver oroa dig alls för någonting av detta nu. Se bara till att du nu fortsättningsvis i graviditeten äter kött som kommit upp i 65 grader i innertemperatur, särskilt som sagt om det gäller kött från lamm, får eller gris.

      Vänliga hälsningar,
      /Teresa

    Taggar: gravad lax, rött kött, graviditetstest, gravid vecka 5

Kostrådgivare


Insändare: info@minbebis.com - stina@minbebis.com     Press   Priser och info

Redaktion & Marknad 08 - 778 00 70 / 0761 - 625 584      Annonsering 08 - 20 79 58

Mail: info@minbebis.com     Adress: minbebis MSR Media Group, Gröndalsvägen 34, 117 66 Stockholm