av fallenstar » 31 jan 2012, 00:08
Hejsan!
Vad har jag att säga till om när pappan till min son helt plötsligt vill att vår son ska sova hos honom? Han är 2½år gammal.
Han har aldrig haft honom själv över natten förut.
De har knappt träffats sedan i somras när vi delade på oss och aldrig haft speciellt mycket ansvar om vår son. Inte hört ifrån honom sedan i julas och så helt plötsligt vill han ha honom, anledningen till att vi pratade var att jag ringde för att jag behövde hjälp. Har fått ryggskott.
Jag sa att jag inte vill att han ska sova där på grund av att min sons pappa bor hos sin mamma och jag litar inte på henne. Hon har ett förflutet med missbruk, stöld, och hon har slagit sina barn när de var små. Jag känner ingen trygghet att lämna honom där.
Och jag tycker inte att min son och hans pappa känner varandra tillräckligt bra för att han helt plötsligt skulle åka dit och sova där.
Jag erbjöd att komma hit istället, sa till och med att jag inte behöver vara hemma. Men det passade inte honom. Han kände sig inte välkommen här. Jag sa att det bara är som han känner men det brydde han sig inte om.
Har jag rätt att neka pappan att ta honom till sin mamma?