av matildab » 19 maj 2010, 11:15
Jag jobbar på dagis och det är typisk för den där åldern att bli lite hypokondriker....jättesvårt att ta dem på allvar till slut.
vi hade en tjej som ofta efter vilan låg som inför sista smörjelsen med alla möjliga sympton, ett vakande öga öppet för att se om vi serverade vatten, hämtade telefon för att ringa mamma etc.
minns själv att jag gjorde så som barn.det är en fas som ger sig till slut.
förstår att det är svårt att veta när hon kan gå dagis och att samvetet gnager om man du inte var helt säker.
sen kan man vara noga med att göra det tråkigt hemma om man inser att hon inte var sjuk ialla fall.inte gå till parken el titta på film tex.
man kan till o med klä på sig o gå till dagis lite senare, de flesta dagis är ok med detta om man ringer på morgonen o förklarar att man är osäker på om barnet kan gå el ej.
Matilda
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdm.lilypie.com/WtLYp2.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>